Rzeczywistość rozszerzona dla profesjonalistów – najważniejsze pojęcia i zasada działania

Bogdan Kaliński
06.11.2023
Rzeczywistość rozszerzona dla profesjonalistów – najważniejsze pojęcia i zasada działania

AR i VR – w dzisiejszych czasach kojarzymy te pojęcia głównie z rozrywką. Każdy słyszał o grach wykorzystujących te technologie, ale mało kto korzysta z nich w swojej pracy. A szkoda, bo rzeczywistość rozszerzona może przynieść duże zyski i rozwiązać wiele problemów.  
 

Augmented, Mixed i Virtual Reality

 
Zanim przejdziemy do zastosowań, warto zdefiniować kluczowe pojęcia. Pomoże nam w tym poniższy wykres.  



 
O ile rzeczywistość nie wymaga definiowania i wszyscy wiemy, że to coś, co widzimy na własne (niewyposażone w żadne technologiczne rozwiązania) oczy, tak kolejne stopnie wejścia w wygenerowany komputerowo świat wymagają komentarza.  
 

Augmented Reality (AR, rzeczywistość rozszerzona)

 
To nałożenie cyfrowego obrazu na rzeczywisty. Możemy to zrobić za pomocą zwykłego smartfona i przykładem będą tu gry typu Pokemon Go czy Wiedźmin: Pogromca Potworów.  
 
Zasada działania jest prosta, choć jak wspominaliśmy nas nie interesują gry a zastosowania profesjonalne.  
 

Mixed Reality (MR, mieszana rzeczywistość)

idzie o krok dalej. Nadal mamy do czynienia z połączeniem (zgodnie z nazwą zmieszaniem) światów rzeczywistego i cyfrowego, ale w tym wypadku imersja sięga głębiej. Umożliwia użytkownikowi pełną interakcję między elementami rzeczywistymi i wirtualnymi. 
 

Virtual Reality (VR, wirtualna rzeczywistość)

to z kolei całkowite odcięcie użytkownika od realnych wrażeń i zamknięcie go w świecie, który jest w 100% wirtualny. Znamy to chociażby ze specjalnych salonów gier, których po nałożeniu hełmu VR możemy zwiedzać cyfrowe światy, nie widząc i nie słysząc tego, co dzieje się naprawdę.  
 

Augmented Reality w profesjonalnych zastosowaniach

 
Wszystkie wymienione technologie, posiadają olbrzymi potencjał w branży rozrywkowej. Nas jednak interesuje to, jak mogą pomóc w pracy, która często jest niebezpieczna i wymagająca. 
Tu powinniśmy z prostego powodu skupić się na AR. To technologia, która daje jednocześnie ogląd realnej sytuacji, ale wzbogaca ją o cyfrowy obraz. W praktyce – użytkownik jest bezpieczny, bo widzi wszystko co się wokół niego dzieje (np. pracując w fabryce czy na wysokości).  
Zyskuje za to wiele: 

  • natychmiastowy dostęp do informacji, 
  • zwiększoną efektywność i jakość pracy, 
  • poprawę bezpieczeństwo, 
  • możliwość strumieniowania video na żywo z miejsca realizacji zadania, 
  • digitalizację procesów takich jak: szkolenia, serwis, audyt i im podobne, 
  • dwie wolne ręce, o czym za chwilę.  
     

Lista zastosowań jest długa, ale aby korzystać z rzeczywistości rozszerzonej potrzebujemy jeszcze odpowiedniego urządzenia.  
 

Komputer nasobny lub smart glasses – platforma do wykorzystania AR

 
Zasada działania jest bardzo prosta. Zgodnie z nazwą mamy do czynienia z komputerem, który nakładamy na głowę. Na ekranie przed okiem widzimy cyfrowy obraz, a jednocześnie mamy pełen ogląd świata rzeczywistego. Urządzenie jest oparte na Androidzie, więc możemy korzystać z wielu aplikacji i daje nam możliwość tworzenia własnych.  

Sterowanie komendami głosowymi uwalnia nasze ręce, co jak wspominaliśmy znacznie podnosi bezpieczeństwo pracy. Kamera, za pomocą której możemy strumieniować to co widzimy i łączność bezprzewodowa otwiera możliwość zdalnego nawigowania pracownikiem, który nosi takie urządzenie.  
 
Poniżej prezentujemy prosty przykład zastosowania komputera nasobnego.

 

 
Najczęściej rozwiązania są stosowane w takich sektorach, jak: 

  • automotive, 
  • przemysł paliwowo-energetyczny, 
  • produkcja, 
  • zdalny serwis, 
  • diagnostyka, 
  • audyt i inspekcja, 
  • opieka zdrowotna, 
  • usługi terenowe. 
     

Przykładowe urządzenia AR Vuzix i Real Wear

 
Dwaj czołowi producenci na rynku oferują szeroki wybór inteligentnych okularów (Smart Glasses) oraz komputerów wzmocnionych. Myśląc o specyficznych potrzebach wielu branż (jak np. przemysł) urządzenia są często wzmocnione i odporne na upadki z wysokości, zalania, a część z nich spełnia nawet normy, pozwalające pracować w środowisku zagrożonym wybuchem.  


Rozwiązania są wdrażane z zyskiem od wielu lat na całym świecie. Przykładów jest wiele. 
 

  • Michelin używa rozwiązań AR podczas testów terenowych swoich opon, a także skutecznie zredukowało koszty delegacji ekspertów. 
  • Mars Petcare wprowadził komputery nasobne w celu łatwiejszego dostępu do dokumentacji i szkoleń.
  • Colgate-Palmolive znacznie obniżyło koszty wyjazdów szkoleniowców. 
  • BMW skróciło czas konserwacji pojazdów dzięki rozwiązaniom AR.   
     

Potencjał AR w Twojej firmie


Niezależnie od tego, czy jesteś osobą decyzyjną w sektorze przemysłu, energetyki, specjalistą IT projektującym aplikacje czy prowadzisz szkolenia - rzeczywistość rozszerzona prawdopodobnie może przynieść Ci duże oszczędności pieniędzy i czasu.  
 
Porozmawiajmy o tym.  

Mariusz Rozbicki, tel. 663 005 108
Bogdan Kaliński, tel. 605 743 155,