Jak rzeczywistość rozszerzona wpływa na wydajność i bezpieczeństwo w sektorze przemysłowym? Odpowiedź poniżej.
Rzeczywistość rozszerzona (AR) to cyfrowy obraz nałożony na to, co widzimy. W przeciwieństwie do rzeczywistości wirtualnej (VR) nie odcina nas od rzeczywistego świata. A tym samym pozwala na bezpieczną pracę. Więcej o różnicach między AR, VR oraz MR (rzeczywistością mieszaną) przeczytasz tutaj.
W praktyce, aby korzystać z AR potrzebujemy komputera nasobnego. To nic innego, jak wydajny komputer nakładany na głowę, sterowany komendami głosowymi, który zamiast monitora posiada niewielki ekran umieszczony tuż przed okiem. Na monitorze widzimy cyfrowe wskazówki, jednocześnie mając ogląd środowiska, w którym pracujemy. Nasze ręce są wolne, a poziom bezpieczeństwa znacznie większy niż wtedy, gdybyśmy trzymali w dłoniach laptopa lub tablet.
Rzeczywistość rozszerzona w przemyśle - 3 kluczowe zastosowania
Do czego może posłużyć AR profesjonalistom? Lista jest bardzo długa, ale wymieńmy trzy najpopularniejsze przykłady użycia rzeczywistości rozszerzonej.
Szkolenia i edukacja pracowników
AR pozwala na przeprowadzanie wyjątkowo realistycznych szkoleń. Zamiast suchej teorii pracownik może być dosłownie nawigowany przez eksperta. Co ważne - obie strony mogą przebywać w dwóch zupełnie różnych lokalizacjach. Ekspert nie musi tracić czasu i pieniędzy na dojazd, a to znaczna oszczędność.
Zdalny serwis i wsparcie
To kolejny przypadek, w którym AR pozwala radykalnie obniżyć koszty dojazdu. Naprawy mogą zostać przeprowadzone zdalnie, bez czekania i bez konieczności służbowych podróży. Wystarczy, że pracownik pierwszej linii założy urządzenie na głowę i (dosłownie!) pod okiem specjalisty zostanie przeprowadzony przez cały proces serwisowy.
Zarządzanie magazynem i logistyką
Rzeczywistość rozszerzona i wygoda z niej wynikająca idealnie sprawdzają się w sektorze logistyki i magazynowania. Oczywiście pracownik może używać tabletu lub laptopa - pytanie brzmi - po co? Dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest np. inwentaryzowanie zasobów z obiema wolnymi dłońmi. A przy okazji to dużo bezpieczniejsze i wydajniejsze.
Korzyści z wdrożenia rzeczywistości rozszerzonej
Tu ponownie lista jest długa. Skupmy się na najważniejszych kwestiach.
Zwiększenie efektywności
Komputery nasobne napędzane mocą AR znacznie poprawiają efektywność pracowników pierwszej linii. Zyskują oni dostęp do istotnych informacji w czasie rzeczywistym, bez potrzeby przerywania pracy. Przykładowo, technicy mogą widzieć instrukcje naprawy na wyświetlaczu bez odrywania rąk od narzędzi lub konieczności wertowania kilkudziesięciu stron papierowej instrukcji.
Poprawa bezpieczeństwa
Uwolnienie obu rąk przynosi znaczny wzrost bezpieczeństwa. Ale to nie wszystko. Ważne informacje znajdują się zawsze w zasięgu wzroku pracowników. Rozszerzona rzeczywistość pozwala im działać bez zbędnej dekoncentracji. Jednocześnie mają cały czas w polu widzenia wszystko, co dzieje się w świecie realnym. Komputer nasobny może także monitorować warunki otoczenia, np. wykrywać niebezpieczne substancje czy przeszkody, redukując ryzyko wypadków.
Przypomnijmy w tym miejscu: aż 90% wypadków w przemyśle wynika z błędów ludzkich. Szkolenia oparte na AR oraz dostarczanie pracownikom instrukcji w czasie rzeczywistym znacząco zmniejszają liczbę tych błędów.
Zmniejszenie kosztów
Jak już wspominaliśmy aplikacje AR często pozwalają całkowicie uniknąć kosztów dojazdu. Specjalista, zamiast tracić czas i pieniądze na delegacje może rozwiązać dany problem nie wstając od swojego biurka, często w kilkanaście minut. Dodatkowo, dzięki szybkiemu dostępowi do instrukcji, eliminacji błędów i redukcji czasu przestojów, komputery nasobne z AR zmniejszają koszty operacyjne.
Wzrost jakości i dokładności
Komputery nasobne z AR poprawiają jakość i dokładność pracy, umożliwiając precyzyjne śledzenie wykonywanych zadań. Wirtualne oznaczenia i wskaźniki pomagają w dokładniejszym montażu, naprawach czy weryfikacji wyników, redukując liczbę pomyłek.
Gotowe rozwiązania AR dla przemysłu – RealWear i Vuzix
RealWear
To czołowy producent wzmocnionych komputerów nasobnych wykorzystujących AR. Urządzenia producenta wyróżnia kompatybilność z kaskami ochronnymi oraz najpopularniejszym oprogramowaniem stosowanym w przemyśle, m.in. z:
- Microsoft Teams,
- Cisco Webex,
- Zoom,
- HPE MyRoom,
- Teamviewer oraz szeroki wybór dedykowanych aplikacji.
Flagowym rozwiązaniem producenta jest model RealWear Navigator 520 wyposażony w kamerę 48MP z optyczną stabilizacją obrazu i spełniający wymogi certyfikatów IP66 (odporność na zalania) i upadki z 2 metrów ((MIL-STD-810H).
Co ciekawe, w portfolio producenta znajduje się też model RealWear Navigator Z1 dedykowany do pracy w środowiskach zagrożonych wybuchem i spełniający wymogi certyfikatu ATEX. Więcej o rozwiązaniach do ekstremalnych zastosowań piszemy w tym artykule.
Vuzix
Producent skupia się przede wszystkim na inteligentnych okularach wykorzystujących rzeczywistość rozszerzoną do zastosowań przemysłowych. Ich główne zastosowania to:
- służby medyczne,
- produkcja i przemysł,
- logistyka i magazynowanie,
- prace terenowe.
Innym uniklalnym rozwiązaniem jest model Vuzix M4000, którego cechuje przezierny wyświetlacz oraz unikalna technologia WaveGuide, pozwalająca wyświetlać obraz bezpośrednio na przezroczystej soczewce wyświetlacza.
Rzeczywistość rozszerzona w praktyce - studia przypadku
Zdalna obsługa posprzedażowa autobusów Solaris dzięki komputerom nasobnym wykorzystującym AR
Klient:
Solaris, producent autobusów.
Wyzwanie:
Firma Solaris chciała usprawnić proces posprzedażowej obsługi technicznej swoich pojazdów, zmniejszyć czas przestoju autobusów oraz zredukować koszty związane z serwisem, szczególnie w kontekście napraw zdalnych. Dodatkowo, ważna była poprawa komunikacji z klientami, w szczególności w przypadku obsługi autobusów elektrycznych, które mogą budzić wątpliwości co do serwisu i kosztów.
Rozwiązanie:
Wdrożono system rozszerzonej rzeczywistości (AR) oparty na urządzeniach RealWear HMT-1 oraz RealWear Navigator 500 oraz platformie SkillWorx opracowanej przez firmę Transition Technolgies PSC. Technologia ta umożliwia technikom Solaris zdalne przeglądy, naprawy oraz szkolenia, bez konieczności fizycznej obecności na miejscu. Dzięki okularom AR serwisanci mogą przesyłać obrazy i filmy w czasie rzeczywistym oraz korzystać z nawigacji i instrukcji serwisowych.
Efekt:
Rzeczywistość rozszerzona pozwoliła na znaczne zredukowanie czasu przestoju pojazdów oraz ograniczenie liczby podróży serwisowych, co wpłynęło na zmniejszenie kosztów. Ponadto, poprawiła efektywność napraw i poziom satysfakcji klientów.
Rzeczywistość rozszerzona zwiększa szybkość kompletacji o 30%
Klient:
Samsung SDS, jedna z najszybciej rozwijających się firm logistycznych w Europie, obsługująca części zamienne dla Samsung Electronics w swoim centrum logistycznym w Holandii.
Wyzwanie:
Samsung SDS szukał sposobu na zwiększenie efektywności procesów magazynowych, szczególnie w zakresie kompletacji zamówień, która była wcześniej oparta na ręcznych skanerach RF. Firma chciała zredukować błędy, zwiększyć prędkość i poprawić ergonomię pracy.
Rozwiązanie:
Zastosowano system vision picking oparty na technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) od TeamViewer Frontline, wykorzystujący komputery nasobne RealWear. System dostarczał pracownikom instrukcje krok po kroku, co pozwalało im pracować w 100% bez użycia rąk. Rozwiązanie zostało zintegrowane z systemem SAP, co umożliwiło dostęp do danych w czasie rzeczywistym.
Efekt:
Dzięki wdrożeniu TeamViewer Frontline Samsung SDS zwiększył prędkość kompletacji zamówień o 30%, poprawił ergonomię pracy oraz zmniejszył liczbę błędów. Firma planuje wdrożenie tego rozwiązania w innych magazynach.
Wyzwania i przyszłość technologii AR w przemyśle
Już teraz rozwiązania rzeczywistości rozszerzonej pomagają wielu firmom w optymalizacji kosztów i podniesieniu wydajności. Oczywiście, jak w przypadku wszystkich nowych technologii, należy pamiętać o kilku kwestiach na starcie. Spełnienie tych warunków pozwoli na proste i bezproblemowe wdrożenie.
Szerzej o tym, jakich błędów uniknąć wdrażając AR w firmie piszemy w tym artykule.
A co czeka AR?
Odpowiedź jest prosta: dalszy rozwój.
Nie da się ukryć, że w czasach braku specjalistów i rosnących kosztów dojazdu popularność AR będzie rosła. W 2022 roku wartość rynku rzeczywistości rozszerzonej w przemyśle produkcyjnym wyniosła około 8 miliardów USD, a do 2030 roku ma wzrosnąć do 62,71 miliarda USD, co odpowiada rocznej stopie wzrostu na poziomie 28,3%.
Konkluzja jest prosta: im szybciej firmy wykorzystają zalety AR, tym szybciej zaczną dzięki niej zarabiać.
Skorzystaj z pomocy Rugged Experts
Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań RealWear i Vuzix. Działamy w modelu VAD, co
oznacza, że współpracując z nami jako integrator lub reseller zyskasz:
Kompleksową ofertę
Od lekkich okularów AR po wzmocnione urządzenia nasobne Fully Rugged.
Wsparcie na każdym kroku
Przed, w trakcie i po sprzedaży – od fachowego doradztwa po serwis.
Pewność profesjonalnego podejścia
Wynikającą z setek projektów oraz współpracą z licznymi, zadowolonymi klientami.
Masz pytania lub potrzebujesz szkoleń z zakresu rozwiązań AR?
Zachęcam do kontaktu!