Masz pytanie do nas? Zadzwoń: 22 773 7937

Tablety z certyfikatem ATEX

170 34

Tablety określane często jako “pancerne” i w pełni zabezpieczone (rugged) należą do najbardziej wytrzymałych na świecie. Polecane są szczególnie tam, gdzie zachodzi konieczność pracy w niezwykle trudnych i bardzo uciążliwych warunkach. W kategorii tak wzmocnionych urządzeń przenośnych znajdują się również te posiadające specjalny certyfikat ATEX.

Co to jest certyfikat ATEX?

 

ATEX (fr. Atmosphères Explosibles) to dyrektywa unijna, definiująca wymagania zasadnicze, jakie musi spełniać każdy produkt, który jest przeznaczony do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem. Certyfikat zgodności ATEX pozwala zatem na stosowanie tabletów w takich miejscach jak: zakłady chemiczne, rafinerie czy stacje benzynowe.

 

Kto wydaje certyfikat ATEX?

 

Do jednostek notyfikowanych i certyfikujących ATEX zalicza się przede wszystkim:

 

Jak uzyskać certyfikat ATEX?

 

Aby uzyskać certyfikat ATEX należy przejść obligatoryjną, ale też dobrowolną ocenę zgodności urządzenia z wymaganiami Dyrektywy nr 2014/34/UE. Każde urządzenie oraz system ochronny przeznaczony do użytkowania w przestrzeniach zagrożonych wybuchem powinien być zatem zaprojektowany pod kątem zintegrowanego bezpieczeństwa przeciwwybuchowego. W Polsce funkcjonują jednostki certyfikujące ATEX, a tym samym uznane do przeprowadzania badań oraz certyfikacji wyrobów i urządzeń o budowie przeciwwybuchowej zgodnie z wymaganiami norm IEC. Przeprowadzają one w tym celu specjalne badania laboratoryjne pozwalające uzyskać certyfikat.

 

Tablety z certyfikatem ATEX

Tablet z certyfikatem ATEX to przede wszystkim tablet wzmocniony. Weźmy dla przykładu model Getac F110. To prawdziwa rewolucja na rynku wzmocnionych tabletów. Urządzenie to wyróżnia ogromna wydajność, duży ekran oraz lekka konstrukcja. Wszystko to sprawia, że tego rodzaju tablet niemalże całkowicie zmienia wyobrażenie o dotychczasowych tabletach klasy rugged. Pod względem wielkości zbliżony jest do zwykłej kartki papieru. Stanowi obecnie najcieńszy i najlżejszy tablet rugged.  Firma Getac zaprojektowała tego rodzaju urządzenie przenośne specjalnie tak, aby zapewnić maksymalną ochronę przed upadkami, wibracjami, wstrząsami, kurzem, cieczą, a także przed działaniem niskich temperatur. Model F11o przetestowano i certyfikowano według norm MIL-STD-810G, IP65 oraz MIL-STD-461F. Ale to, co nas najbardziej interesuje, to przede wszystkim ATEX Zone 2/22. Specjalnie dla użytkowników pracujących w strefie zagrożonej wybuchem udostępniono wersję EX z certyfikatem ATEX Zone 2/22. Zastosowano tu materiały izolacyjne, a także najwyższej klasy zabezpieczenie przed iskrzeniem. Wszystko to sprawia, że tabletu tego można bezpiecznie używać w strefie zagrożonej wybuchem.

 

 Getac EX80 ATEX

Kolejnym dobrym przykładem może być tablet T800 firmy Getac. To kolejny po wspomnianym wcześniej F110 przedstawiciel nowej generacji tabletów. Posiada bardzo lekką, szczelną oraz wytrzymałą konstrukcję. Jego ekran zapewnia wysoką jakość, a dzięki możliwości dołożenia dodatkowej baterii, tablet ten stanowi idealne narzędzie dla pracowników terenowych. T800 można wyposażyć w czytnik kodów kreskowych, Micro SD lub złącze Ethernet. Istnieje ponadto możliwość podłączenia czytnika kart chipowych oraz RFID lub dodatkowej baterii. Najnowszy procesor  Quad-core Intel® Atom™ x7-Z8700 1.6 GHz zapewnia wysoką wydajność przy zachowaniu długiego czas pracy na baterii. Getac T800 gwarantuje doskonałą ochronę przed upadkami, wibracjami, wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi, działaniem kurzu, cieczy i niskich temperatur. Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku modelu F110, tutaj również zadbano o certyfikację według norm MIL-STD-810G oraz IP65. Getac T800 także posiada wspomniany wcześniej certyfikat ATEX Zone 2/22 zapewniający ochronę przed iskrzeniem i wybuchem.

 

Getac EX80 - ATEX & IECEx Zone 0 / 20 and UL913 Class I / II Division 1.

 


Poznaj bliżej

Pozostałe aktualności

RuggON PX-501C - Tablet przemysłowy

Firma Elmark Automatyka wprowadziła do swojej oferty najnowszą generację tabletu przemysłowego firmy RuggON model PX501C. Jest to już trzecia generacja tego urządzenia dedykowanego dla przemysłu, logistyki i służb bezpieczeństwa.

Getac B300 – siódma generacja pancernego laptopa

Komputery Getac należą do najwytrzymalszych konstrukcji na rynku. Przeznaczone są do pracy w najtrudniejszych warunkach terenowych i klimatycznych. Nie inaczej jest z modelem B300, który właśnie doczekał się już 7-mej generacji.

Advantech-DLoG DLT-V6210 – terminal wózkowy dla logistyki

Komputery pracujące w logistyce i przemyśle ciężkim muszą spełniać wiele wymagań. Dlatego niemiecki producent Advantech-DLoG dodał do swojej oferty terminale wózkowe DLT-V6210, które umożliwiają zastosowanie w każdym środowisku.